Site Overlay

Powłoki na soczewkach okularowych

Jakie korzyści mają soczewki z powłokami ?

Powłoki na soczewkach: Choć są praktycznie niewidoczne, właśnie one sprawiają, że soczewki tak poprawiają jakość i komfort widzenia. Mogą to być powłoki utwardzające, które chronią przed rysami lub zaawansowane powłoki antyrefleksyjne redukujące uciążliwe odblaski. To od ich użycia w wielu wypadkach zależy czy okulary będą niezawodnym wsparciem dla wzroku, czy źródłem dodatkowych niedogodności. Najpopularniejsza z nich – powłoka antyrefleksyjna – chroni oczy oraz zdecydowanie poprawia komfort widzenia redukując irytujące refleksy świetlne. Niektóre powłoki na soczewkach okularowych mają dodatkowe funkcje, dzięki czemu są niezwykle funkcjonalnym rozwiązaniem. Powłoki skutecznie zwiększają komfort widzenia, ułatwiają czyszczenie okularów, a nawet przedłużają ich żywotność. W szczególności soczewki organiczne z powłoką utwardzającą są znacznie bardziej odporne na uszkodzenia. Na rynku istnieją też zaawansowane powłoki, które filtrują światło niebieskie, dzięki czemu chronią oczy w każdej sytuacji, także podczas długich godzin pracy przed komputerem.

Mogą zabezpieczać powierzchnię szkła przed zarysowaniami a także ułatwiać czyszczenie okularów. Dobrych powodów, by sięgnąć po okulary z powłoką antyrefleksyjną, jest zresztą zdecydowanie więcej.

Okulary z powłoką antyrefleksyjną poprawiają jakość widzenia

Dzięki temu, że soczewki okularowe z powłoką antyrefleksyjną skutecznie redukują uciążliwe i oślepiające refleksy, oczy mogą pracować w bardziej komfortowych warunkach. W ten sposób powłoka antyrefleksyjna przeciwdziała nadmiernemu zmęczeniu narządu wzroku, a chronione przez nią oczy są w stanie pracować efektywniej i dłużej. Powłoki antyrefleksyjne poprawiają komfort widzenia. Ich stosowanie zaś jest szczególnie polecane w przypadku pracy przed komputerem czy ekranem smartfona. Ponieważ soczewki do okularów z antyrefleksem charakteryzuje większa przejrzystość, pozwalają one widzieć lepiej, a ponadto widziany przez nie obraz jest wyraźniejszy i nie rozmazuje się. Powłoka antyrefleksyjna pozwala również uzyskać lepszy kontrast widzenia. Soczewki antyrefleksyjne poprawiają jakość widzenia, a to przekłada się nie tylko na naszą większą skuteczność w działaniu, ale również może wpływać na nasze bezpieczeństwo, np. podczas jazdy samochodem. Szkła z powłoką antyrefleksyjną umożliwiają uzyskanie bardziej wyraźnego obrazu, a przede wszystkim pomagają kierowcom uniknąć groźnego podczas jazdy oślepienia.

Powłoka antyrefleksyjna redukuje odblaski światła, między innymi świateł samochodów nadjeżdżających z naprzeciwka.

Okularowe soczewki antyrefleksyjne podnoszą wygodę użytkowania

Wyższa jakość widzenia, mniejsze zmęczenie oczu i redukcja irytujących refleksów przekładają się na komfort codziennego funkcjonowania. Okulary antyrefleksyjne ułatwiają pracę, a wypoczynek czynią przyjemniejszym. W dodatku dobrej jakości powłoka antyrefleksyjna uwalnia użytkowników okularów od wielu często sygnalizowanych bolączek. Doskonałym przykładem tego są powłoki antyrefleksyjne o właściwościach oleofobowych, antystatycznych czy hydrofobowych, które zapobiegają gromadzeniu się wody na powierzchni soczewki do okularów, przyleganiu do nich brudu, ułatwiają usuwanie tłustych śladów ze szkieł. O takie okulary antyrefleksyjne łatwiej jest dbać. Dłużej też zachowają one swoje walory i estetyczny wygląd.

Okularowe soczewki antyrefleksyjne chronią oczy

Soczewki z powłoką antyrefleksyjną mają wpływ także na kondycję i zdrowie oczu. Filtry UV czy filtry światła niebieskiego chronią narząd wzroku przed szkodliwym promieniowaniem, a to dla zachowania zdrowia i sprawności oczu ma fundamentalne znaczenie. Najnowocześniejsze powłoki antyrefleksyjne, np. powłoka filtrująca światło niebiesko-fioletowe emitowane przez ekrany telefonów, tabletów, komputerów itp. kompleksowo dbają o oczy: chronią przed promieniowaniem UV i jednocześnie neutralizują nadmiar wysokoenergetycznego niebieskiego światła emitowanego przez urządzenia elektroniczne.